YALOVA ÇINARCIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulünün 94. Yılı Düzenlenen Törenle Kutlandı

İlçemizde 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulünün 94. Yılı Düzenlenen Törenle Kutlandı.
İlçemizde 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulünün 94. Yılı Düzenlenen Törenle Kutlandı

Çınarcık Gülkent İlkokulu/Ortaokulu Çok Amaçlı Salonunda yapılan Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´nın okuması ile başladı. 

Düzenlenen programa, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Kemal Karadağ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz İsmet Mızrak ile Bülent Sertkaya, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, İlçe Jandarma Komutanı Emrah Tan, Çınarcık Kaymakamı Yazı İşleri Müdürü Erdoğan Canpolat, Çınarcık Ak Parti İlçe Başkanı Serpil Asal, CHP Çınarcık İlçe Başkanı Erkan Birgin, BBP Çınarcık İlçe Başkanı Ahmet Kara, Yalova İl Genel Meclis Üyesi İlhami Başkan, İlçe Müftüsü Şükrü İkiz, İlçe Nüfus Müdürü Süheyla Ortaç, CHP Kadın Kolları Başkanı Mehtap Özdemir Genç, Çamlık Mahalle Muhtarı Mehmet Edepali, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


Gülkent Ortaokulu Müdür Yardımcısı Yasemin Keser yaptığı konuşmasında, "Milletlerin hayatında geleceklerine yöne veren önemli olaylar kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutabilmesi için bunları hatırlatmak gerekir. İşte kara günlerimizin göstergesi, kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimizi, yurt severek ve özgürlük aşkımız İstiklal Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını abideleştiren Mehmet Akif Ersoy’dur. Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver, Anadolu’da tutuşan ve inancını canlı tutacak ve gelecekte milli bir marşımız olacak marşın hazırlanması teklif ettikten sonra yarışmaya 734 şiir katılmış ama hiç biri istenilen özellikte bulunmamıştır. Mehmet Akif ise “ Milletin kurtulacağını para ile mi söyleyeceğiz” diyerek bu yarışmaya katılmamıştır. Hasan Basri yarışma için konulan ödülün ona verilmeyeceğini dair güvence verince yazmaya karar verir. Akif o günleri şöyle anlatmıştır: O günler ne samimi ne heyecanlı günlerdi. Fakat bir gün bile ümidimizi kaybetmedik. Asla ümitsizliğe düşmedik. zaten başka türlü çalışabilir miydik? Ne topumuz vardır ne tüfeğimiz, fakat imanımız büyüktü. Yazmış olduğu şiir milletin o günkü heyecanının bir kıymetli hatırasıdır. Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. Sevgili gençler, İstiklal Marşımızı sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşımızı coşkuyla söylemek ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır. Bu yüce destanı yazan milli şairimizi, hem de yazdıran sayısız kahramanı rahmetle anıyoruz." dedi.

Program’da, 8/A Sınıfı Öğrencisi İrem Nur Bayındır "İstiklal Marşı", 3/A Sınıfı Öğrencisi İrem Nur Honaz “Çanakkale Şehitleri”, 8/A Sınıfı Öğrencisi Belis Daldır "İstiklal Marşı", ve 3/A Sınıfı Öğretmeni Esen Sakinci ve Öğrencilerin hazırladığı "İstiklal Marşı" adlı Oratoryo`yu okudular.

Çınarcık Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstiklal Marşı’nı en güzel okuma yarışmasında, İlkokullar Kategorisinde 1. Çınarcık İlkokulundan Sinem Balkaya, 2. Teşvikiye Cumhuriyet İlkokulundan Zehra Kılıç, 3.Hüdaverdi Aydın İlkokulundan Hüseyin Kaplan ve Gülkent İlkokulundan İrem Nur Honaz, Ortaokullar Kategorisinde, 1. Çınarcık İmam Hatip Ortaokulundan İncinur Kurnaz, 2. Hüdaverdi Aydın Ortaokulundan Şenay Kara, 3.Firuzan Kınal Ortaokulundan Gül Aslı Şahin, Liseliler Kategorisinde, 1. Gazi Mustafa Kemal Lisesinden Yaren Sevim, 2. Ç.P.L’den Nazlıcan Arslan, 3. Ç.P.L’den İdil Turgut dereceye girerek ödüllerini Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, İlçe Jandarma Komutanı Emrah Tan, Milli Eğitim İlçe Müdürü Kemal Karadağ`dan aldı.

 

Harmanlar Mah. Belediye Sok. Çınarcık Kaymakamlığı Kat 2, Çınarcık / YALOVA / TÜRKİYE - (0226) 2461223

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.